Na první dobrou, jak jednoduché

Jednoduchost. Každý z nás si asi dokáže „jednoduše“ představit význam tohoto slova. Již od malička slýcháváme pojem, že v jednoduchosti je krása. Ale kolik z nás se tímto heslem opravdu řídí. Nebo kolik z nás se nad tím alespoň trochu zamyslelo?

Uvažovat o jednoduchosti mě jednak přinutila moje posedlost osobou Steva Jobse a jednak fakt, že jsem nedávno objevila knihu právě o jednoduchosti v jeho podání. Steve a jednoduchost jsou dvě věci, které k sobě neodmyslitelně patří. To pochopil každý v momentě, kdy poprvé držel ještě zabalený Apple produkt někdy před x lety. Ale to, co opravdu znamená jednoduchost, postavil Steve na úplně jinou úroveň. Na úroveň velkého sebezapření, trpělivosti a disciplíny, kterou musíte mít, abyste odolali všem „negativním“ vlivům, které odsouvají jednoduchost ve vašich životech stranou.

Představte si například váš šatník. Já osobně mám ve skříni kousky, které by si zasloužily místo spíše v muzeu. Tričko, které jsem dostala ve čtvrté třídě na základce nebo to s podpisy z tábora. Spoustu kousků, které se mi určitě budou někdy hodit. Najdete tam škálu barev, o které jste ani nevěděli, že existuje. Přiznávám, tohle je spíše ukázkový příklad toho, jak jednoduchost nevypadá. Nicméně při představě, jak se zbavuji tři čtvrtin šatníku mě celkem přepadá úzkost a říkám si, jak to ten Steve zvládnul jen s černým rolákem, Leviskama a New Balance botama… No ještě se mám hodně co učit.

Základním stavebním kamenem jednoduchosti je ale upřímnost. Zdánlivě banální věc. Upřímnost nade vše… no a taky dalších tisíc rčení o upřímnosti. Ale světu vládne pravý opak, bohužel. Zkoušela jsem se zamyslet nad tím, jak lehko se dnes dají lidé ovlivnit všemi možnými vjemy a velmi rychle zapomenou na svou první intuici. Na tu, která nám na první dobrou poradí, v naprosté většině případů, správně. Zažívám tento pocit denně. Jako příklad můžu uvést mou práci s grafikou. Když tvořím logo a nejsem si jistá, jestli to je ono. Má první dobrá říká, že to stojí za hovno, ale já raději zavolám někoho, kdo mi práci pochválí a já ji s uchlácholeným svědomím pošlu klientovi. Neúspěch. Je až děsivé, jak moc to funguje. A pokud mi má první dobrá řekne, že to ono je, nejenže mám sama obrovskou radost, nepotřebuju chlácholit, ale, světe div se, vždy to klapne.

Spousta z nás by si přála být upřímná ke svému okolí, k sama sobě. Ale ten složitý proces chlácholení nám dává ještě nějaký ten čas k dobru, než to doopravdy všechno budeme muset hodit do koše. Sice máme ještě pár chvil na to doufat, že se to v dobré otočí. Ale upřímně, víte kolik času bychom ušetřili, kdybychom se nebáli sami sobě přiznat chybu a začít znova. Dnes, v době, kdy jsme masírováni a chlácholeni ze všech stran je velice těžké zvednout nad sebou ten pomyslný bič a zastavit se ve chvíli, kdy nám intuice říká, ať ten papír raději zahodíme a začneme znova.

Já jdu tedy zkoušet třídit šatník a zahájit upřímnost nejprve sama k sobě. Dalším krokem bude prosadit upřímnost i v mém životě a práci. Výhoda ale je, že my Ostraváci to máme od narození trošičku lehčí :). Tak hodně štěstí při zjednodušování toho vašeho!

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *